Why is it Better to Own your Mats vs Renting them

FAQ

A lot of businesses rent their mats as they like the convenience of getting them cleaned and managed.  But when you add up the cost to your wallet and the environment is it really worth it?

 

 

 

* Renting mats is a matter of convenience and can be very expensive.

We hear it often:-

  • “I am paying to have my mat changed/cleaned every week but I am not always getting a clean mat.”
  • “It’s costing me a foture in renting my mats and we don’t even get them dirty”

The question remains – what is the differences between renting or owning your own?

– Firstly, the cost.  To purchase a mat 850 x 1500mm average size for a rental company, like for like – our Washable Mat is very similar to the one you might rent for an entrance way.  So $163.50 plus GST.  To rent weekly $8 for one mat – that’s $416 per annum plus GST.

– Secondly, time.  You are already vacuuming your mat every time you vacuum your business.  What time have you gained by renting?

– Lastly, budget.  Renting usually comes from a different budget (operational) than purchasing (capital).

We argue that you are saving time and money by owning.  Additionally you are also doing a little bit more for the environment.

  • Easy to clean – vacuum daily/weekly
  • Machine washable so you can have tough stains removed and refresh your mat
  • Purchasing your mats offers more choices with style, sizes, colors, backing, etc.
  • The correct type and size mat can save money on cleaning and be safer too
  • Rental companies use a lot of water, energy and petrol swapping out your mats every week.

Check out our Washable, Phoenix, Welcome Mat, Custom Logo mat pages for mats that are machine washable.

Call us on 0800 60 70 80 to discuss your options / get a quote / matting audit